#NEBUDUSTŘÍLET

Klid bez zákazů

Dost bylo zákazů, nařízení a rušení. Dopady šílenství v ulicích poslední den v roce se týkají nás všech.
Praha následuje několik jiných měst, které upustily od pořádání novoročních ohňostrojů. Tyto města tak reagují na hlasitější a hlasitější volání a stížnosti občanů, kteří se z různých důvodů domáhají zákazů a omezení těchto show. Například takové Brno posledních pár let novoroční ohňostroj nepořádá. Brno ovšem během roku hostí mezinárodní ohňostrojnou soutěž Ignis Brunensis, o ohňostroje jindy během roku tedy lidé nepřijdou. My takovou show v Praze během roku bohužel nemáme.

Hlavním problémem ovšem nejsou velké profesionální ohňostroje. Ty k nepohodlí zvířat i lidí přispívají asi tak stejnou měrou, jako větší letní bouřka. Profesionální ohňostroj je odpalován z jednoho místa, po omezený čas a v 99 % případů je to jediný ohňostroj v širokém okolí. Dopady na životní prostředí jsou pak zcela minimální. Škodlivé látky, které se mohou z profi pyrotechniky při odpálení uvolnit, jsou ve velmi nízkých, téměř stopových množstvích.

Tím hlavním problémem je neřízené veselí při poslední noci roku. Dost často konec roku připomíná v ulicích spíše válečnou zónu než oslavy. Jedna věc je jít s rodinkou na bezpečné, vzdálené místo (uvádí se minimálně 100 metrů od obydlí, což samozřejmě ve městě jde mnohdy těžko) a tam za střízliva odpálit jeden „kompakt“, případně pár raket a římskou svíci a pak jít v poklidu domů. Ideálně samozřejmě odpálenou pyrotechniku donést aspoň k nejbližším popelnicím. Druhá věc ovšem je, když si lidé nakoupí pyrotechniku za účelem, který s obdivem ohňostrojů nemá nic společného. Tito lidé poté ohrožují nejen sebe, ale i své okolí a jen přidávají důvody k tomu, aby nakonec bylo vše zakázáno. Tratit na tom ovšem budeme všichni.

Nebudu střílet

Proto v rámci našich činností spouštíme kampaň/iniciativu #NEBUDUSTŘÍLET. O čem to je?

Jde o morální závazek a zároveň osvětu k pyrotechnice a ohňostrojům. Kdokoliv se přidá a bude hashtag/myšlenku sdílet a používat, tím říká, že letos upustí od vlastního užívání pyrotechnických výrobků, případně že je použije zodpovědně v menší míře a pouze v rozumnou dobu. Ideálním výsledkem je snížení rachotu a nebezpečí v ulicích. Spolu s osvětou, jak zacházet s pyrotechnikou, bychom také rádi docílili snížení počtu úrazů způsobených nezodpovědným zacházením. Myslíme si, že hasiči, policisté i záchranáři budou za jakékoli snížení počtu výjezdů rádi.

Bez zákazů, zrušení a nařízení. Ukažme světu i okolním městům, že víme, kde je problém, a jsme ochotni jej řešit. Každý by měl vždy začít sám od sebe. Milovníci ohňostrojů budou mít pořádnou podívanou a lidé vyhledávající klid budou mít klidnější konec starého roku a začátek nového.

A proto říkám #NEBUDUSTŘÍLET

Naučné spoty

Náš spolek letos (2020) připravuje i krátké, animované naučné spoty, které mají ukázat odvrácenou stránku neuváženého užívání zábavní pyrotechniky. Hlavními aktéry uvedených spotů a maskoty celé kampaně #NEBUDUSTŘÍLET jsou dvě níže uvedené postavičky. Doufáme, že napomohou k šíření osvěty a uklidnění konce roku.

První spot je již venku, prosíme pomozte nám jej šířit. Sdílejte mezi své přátele, do skupin, na stránky, napište svým zastupitelům ať se k iniciativě přidají.

#NEBUDUSTŘÍLET [#1]

Autor: Michael Vystavel, IG: @sketchymichael

Videa

V roce 2019 jsme dokončili a zveřejnili naše první video v rámci kampaně #NEBUDUSTŘÍLET. Video je o zábavní pyrotechnice a o bezpečnosti při zacházení s ní. Právě otázka bezpečnosti se nikdy dostatečně neskloňuje před silvestrovskými oslavami, přitom stačí tak málo a tragédie je na světě. Péče o bezpečnost jak svoji, tak svého okolí, je také jednou z cest k tomu, aby byl konec roku klidnější a bezpečnější pro všechny.

Prosíme, sdílejte toto video, šiřte naši zprávu dál.

Přednášky

Naši první přednášku jsme 11.12. odprezentovali na základní škole, která nás sama oslovila, a projevila tak zájem na tom, pomoci šířit osvětu o zábavní pyrotechnice a o bezpečnosti při jejím používání.

Celkem se jednalo o tři přednášky za sebou, kdy se postupně vystřídaly všechny třídy druhého stupně. Od šesťáků po deváťáky. Žáci byli aktivně zapojeni do přednášky pomocí otázek přednášejícího a také závěrečnou diskusí.

Ještě jednou chceme poděkovat Základní škole K Dolům za projevený zájem a možnost přednášet.

4 komentáře

Jozef Gašpierik · 23. 10. 2019 v 21:14

Je to super nápad pre ľudstvo a naše životné prostredie bude konečne môcť dýchať čerstvý vzduch bez smoku

    admin · 4. 11. 2019 v 18:03

    Děkujeme, zrušení ohňostroje bez nějaké větší kampaně, či iniciativy nemohlo konec roku nikdy samo o sobě uklidnit, spíše naopak. Chceme bezpečnější silvestr pro všechny a co nejmenší zatížení přírody. Amatérské odpalování pyrotechniky v obrovském měřítku je skutečný problém a je třeba s tím něco aktivně udělat. Když už to říkají samotní milovníci ohňostrojů… snad to bude mít účinek.

Chci střílet a přitom nešlapat do hoven · 5. 12. 2020 v 10:38

Vždycky se na plácku pro odpálení pyrotechniky musím vyhýbat psím exkrementům. Co takhle spustit kampaň #NEBUDUPEJSKAŘIT ? Psi způsobí více zranění, než úrazy způsobené neodborným zacházením s pyrotechnikou a zlobí tisíce držitelů psích hoven na svých podrážkách. A to nesrovnávám účinek celoročních psích štěkotů a vytí na zdraví občanů s jednorázovým hlukem z oslav.
Kampaň #NEBUDUSTŘÍLET je už předem mrtvá, stejně jako ta #NEBUDUPEJSKAŘIT. A vážně si myslíte, že Bauhaus přestal nabízet pyrotechniku jenom kvůli vaší iniciativě ???

    admin · 15. 12. 2020 v 17:06

    Dobrý den, samozřejmě nějakou osvětovou kampaň můžete spustit také a rádi se připojíme. Nicméně cílem j uklidnit konec roku a omezit nadužívání zábavní pyrotechniky v ulicích. Nejde o snahu to zakázat. Rádi bychom došli pravého opaku. Nyní (bohužel) aktuální dění nahrává všem odpůrcům zábavní pyrotechniky a dává jim „střelivo“ do rukou, kterým oni chtějí dosáhnout úplného zákazu prodeje a užití zábavní pyrotechniky. Není pak tedy lepší se trochu omezit, dbát na bezpečnost sebe i okolí a mít aspoň „co“ střílet? 😉

    Ulice měst se ke konci roku mění v bojové zóny a města pak více a více přistupují k restrikcím používání zábavní pyrotechniky… nedejbože pod zcela chybným (ne)pochopením situace ruší profesionální ohňostrojné produkce, které ovšem ve výsledku za žádné nebezpečí nemohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *