#NEBUDUSTŘÍLET

Klid bez zákazů

Dost bylo zákazů, nařízení a rušení. Dopady šílenství v ulicích poslední den v roce se týkají nás všech.
Praha následuje několik jiných měst, které upustily od pořádání novoročních ohňostrojů. Tyto města tak reagují na hlasitější a hlasitější volání a stížnosti občanů, kteří se z různých důvodů domáhají zákazů a omezení těchto show. Například takové Brno posledních pár let novoroční ohňostroj nepořádá. Brno ovšem během roku hostí mezinárodní ohňostrojnou soutěž Ignis Brunensis, o ohňostroje jindy během roku tedy lidé nepřijdou. My takovou show v Praze během roku nemáme a například i letošní svatojánské slavnosti Navalis (2019) byly bohužel bez ohňostroje.

Hlavním problémem ovšem nejsou velké profesionální ohňostroje. Ty k nepohodlí zvířat i lidí přispívají asi tak stejnou měrou, jako větší letní bouřka. Profesionální ohňostroj je odpalován z jednoho místa, po omezený čas a v 99 % případů je to jediný ohňostroj v širokém okolí. Dopady na životní prostředí jsou pak zcela minimální. Škodlivé látky, které se mohou z profi pyrotechniky při odpálení uvolnit, jsou ve velmi nízkých, téměř stopových množstvích. Tudíž jedna taková show přispěje ke znečištění ovzduší velmi minimálně (navíc se látky velmi rychle rozptýlí vlivem povětrnostních podmínek).

Tím hlavním problémem je bujaré veselí při poslední noci roku. Není to ovšem veselí ani oslava. Dost často konec roku připomíná v ulicích spíše válečnou zónu než oslavy. Jedna věc je jít s rodinkou na bezpečné, vzdálené místo (uvádí se minimálně 100 metrů od obydlí, což samozřejmě ve městě jde mnohdy těžko) a tam za střízliva odpálit jeden „kompakt“, případně pár raket a římskou svíci a pak jít v poklidu domů. Ideálně samozřejmě odpálenou pyrotechniku donést aspoň k nejbližším popelnicím. Druhá věc ovšem je, když si lidé nakoupí pyrotechniku za účelem, který s obdivem ohňostrojů nemá nic společného. Tito lidé poté ohrožují nejen sebe, ale i své okolí a jen přidávají důvody k tomu, aby nakonec bylo vše zakázáno. Tratit na tom ovšem budeme všichni. Již nyní jsme postupně připravováni o uměleckou podívanou, která ovšem způsobuje jen velmi málo problémů v porovnání s tímto šílenstvím na konci roku.

Nebudu střílet

Proto v rámci našich činností spouštíme kampaň/iniciativu #NEBUDUSTŘÍLET. O čem to je?

Jde o morální závazek a zároveň osvětu k pyrotechnice a ohňostrojům. Kdokoliv se přidá a bude hashtag/myšlenku sdílet a používat, tím říká, že letos upustí od vlastního užívání pyrotechnických výrobků, případně že je použije zodpovědně v menší míře a pouze v rozumnou dobu. Ideálním výsledkem je snížení rachotu a nebezpečí v ulicích. Spolu s osvětou, jak zacházet s pyrotechnikou, bychom také rádi docílili snížení počtu úrazů způsobených nezodpovědným zacházením. Myslím si, že hasiči, policisté i záchranáři budou za jakékoli snížení počtu výjezdů rádi.

Bez zákazů, zrušení a nařízení. Ukažme světu i okolním městům, že víme, kde je problém, a jsme ochotni jej řešit. Každý by měl vždy začít sám od sebe. Milovníci ohňostrojů budou mít pořádnou podívanou a lidé vyhledávající klid budou mít klidnější konec starého roku a začátek nového.

A proto říkám #NEBUDUSTŘÍLET

V rámci této iniciativy budou k dispozici videa i přednášky.

První video

Právě jsme dokončili a zveřejnili naše první video v rámci kampaně #NEBUDUSTŘÍLET. Video je o zábavní pyrotechnice a o bezpečnosti při zacházení s ní. Právě otázka bezpečnosti se nikdy dostatečně neskloňuje před silvestrovskými oslavami, přitom stačí tak málo a tragédie je na světě. Péče o bezpečnost jak svoji, tak svého okolí, je také jednou z cest k tomu, aby byl konec roku klidnější a bezpečnější pro všechny.

Prosíme, sdílejte toto video, šiřte naši zprávu dál.

První přednáška

Naši první přednášku jsme 11.12. odprezentovali na základní škole, která nás sama oslovila, a projevila tak zájem na tom, pomoci šířit osvětu o zábavní pyrotechnice a o bezpečnosti při jejím používání.

Celkem se jednalo o tři přednášky za sebou, kdy se postupně vystřídaly všechny třídy druhého stupně. Od šesťáků po deváťáky. Žáci byli aktivně zapojeni do přednášky pomocí otázek přednášejícího a také závěrečnou diskusí.

Ještě jednou chceme poděkovat Základní škole K Dolům za projevený zájem a možnost přednášet.

2 komentářů

Jozef Gašpierik · 23. 10. 2019 v 21:14

Je to super nápad pre ľudstvo a naše životné prostredie bude konečne môcť dýchať čerstvý vzduch bez smoku

    admin · 4. 11. 2019 v 18:03

    Děkujeme, zrušení ohňostroje bez nějaké větší kampaně, či iniciativy nemohlo konec roku nikdy samo o sobě uklidnit, spíše naopak. Chceme bezpečnější silvestr pro všechny a co nejmenší zatížení přírody. Amatérské odpalování pyrotechniky v obrovském měřítku je skutečný problém a je třeba s tím něco aktivně udělat. Když už to říkají samotní milovníci ohňostrojů… snad to bude mít účinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

cs_CZČeština
en_GBEnglish (UK) cs_CZČeština