Nezakazujte lidem pyrotechniku na Silvestra!

Publikoval admin v

(Praha 22. dubna 2020) Spolek Ohňostroj pro Prahu z. s. se vyjadřuje k poslednímu dění okolo pražské vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků. Spolek nesouhlasí a navrhovanou úpravou vyhlášky, která tak široké veřejnosti znemožňuje oslavit konec roku užitím pyrotechnických výrobků. Předseda pak na druhou stranu chválí zákaz vypouštění tzv. lampionů štěstí, které jsou dle jeho slov velmi nebezpečné, a to hlavně pro okolí, jelikož nad daným výrobkem nikdo nemá kontrolu. Spolek dále ubezpečuje všechny příznivce tradiční oslavy příchodu nového roku, že o ohňostroj nikdo nepřijde.

Velice tiše se při současné situaci objevil návrh vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků a zákazu vypouštění některých výrobků s neřízeným letem v hlavním městě Praze. Daná vyhláška pak ruší předchozí vyhlášku 4/2017 Sb. o používání pyrotechnických výrobků v hlavním městě Praze. Obě jsou ovšem téměř identické, až na to, že nová, připravovaná vyhláška plošně zakazuje užívání pyrotechniky veřejností 31.12. a 1.1., kdy lidem de facto bere možnost oslavit příchod nového roku tradičním způsobem. Vedení města nejspíš předpokládá, že si lidé na silvestra udělají promítání obrázků od svých dětí na přilehlé budovy, po vzoru oficiální novoroční oslavy města. S tímto krokem důrazně nesouhlasíme.

„Lidé mají mít své právo oslavovat a oslavovat tím způsobem, jaký je pro danou situaci tradiční. Když dítě slaví narozeniny, také je tradicí sfouknout svíčku, nikdo přeci nikoho nenutí, aby místo toho třeba šel vyvenčit psa. Ohňostroj se pojí s přelomem roku úplně stejně a stejný názor na to mají i některé veřejné instituce, které novoroční ohňostroj považují legislativně za tradici,“ říká předseda spolku Jan Šaršoun. Spolek prý nikdy nechtěl jít cestou zákazů, jak již bylo mnohokrát řečeno, místo toho se vydal cestou nauky o pyrotechnice a svojí kampaní #NEBUDUSTŘÍLET se tak snažil umírnit konec roku, kdy i mimo povolené dny je odpalováno velké množství pyrotechniky. „Chtěli jsme lidem ukázat, že to jde jinak, říct jim, aby odpalovali bezpečně, s rozmyslem a ohledem na své okolí, případně aby neodpalovali vůbec a třeba i podpořili náš profesionální ohňostroj, který nakonec oslavil naprosto nečekaný úspěch a předčil oficiální akci města.“

Kampaň #NEBUDUSTŘÍLET pak prý určitý úspěch měla. Mnoho lidí spolku psalo, že vnímali konec roku klidnější než kdy dříve a jsou za to rádi. Spolek tak letos v kampani bude pokračovat, navíc začal úzce spolupracovat i s asociací českých profesionálních ohňostrojařů a od spolupráce si slibuje velmi odborný náhled na problematiku věci. „Díky naší předchozí spolupráci s MAKALU Fireworks jsme se nyní dostali k dalším profesionální ohňostrojařům, kteří sdílí náš názor na věc, že se z pyrotechniky a ohňostrojů všeobecně dělá velký strašák a že přístup municipalit k dané problematice je nešťastný. Kampaň #NEBUDUSTŘÍLET byla městu představena, nicméně pan primátor se odmítl zapojit a nyní lidem vlastně zakazuje oslavovat. Je to jasný vzkaz všem obyvatelům hlavního města, že jim nevěří, že nevěří, že by se sami dokázali umírnit,“ opřel se nakonec předseda spolku do primátora hlavního města. Pan primátor prý nedrží slovo, když na začátku roku sliboval, že nechce jít cestou plošného zákazu a spíš by vybral určitá místa, kde by byl celoroční zákaz.

V kampani pak bude spolek pokračovat i letos. Jako první věc, kterou spolek v této věci letos podnikl pak bylo oslovení předních obchodních řetězců na českém trhu a představení celé kampaně #NEBUDUSTŘÍLET s návrhem na možnou spolupráci, kdy by řetězce ideálně zcela vypustily vlastní prodej pyrotechnických výrobků, případně aspoň zvážili vypuštění z prodeje těch nejvíce problematických, za které spolek považuje hlavně tzv. zábleskové petardy. Ty jsou zodpovědné za nejvyšší počet zranění a jsou tak největším trnem v oku všem odpůrcům pyrotechniky. „Ty zábleskové petardy jsou problematické v tom, že i přes malou navážku pyrotechnické směsi jsou mnohem nebezpečnější než petardy s běžným prachem. I ta nejmenší petarda pak může způsobit rozsáhlá zranění s následky na celý život,“ dodává k problematice Martin Peter, designér pražských novoročních ohňostrojů od roku 2015. Podle předsedy spolku pak byla reakce obchodů spíše nepochopení, ve většině případů pak ani žádná reakce nepřišla. Pouze v jednom jediném případě byl zájem ze strany obchodu se minimálně sejít a probrat dané možnosti. Vzhledem k současné situaci je však jednání odloženo na neurčito. „Věřím, že se k tomu dostaneme, jakmile bude příležitost. Mrzí mě, že z pohledu ostatních řetězců nebyla žádná reakce, jsme v tom všichni společně a všichni nejspíš poneseme následky toho zákazu, bylo by lepší všem ukázat, že to dokážeme i bez zákazů,“ dokončuje Jan Šaršoun. Během roku tak prý v rámci kampaně přijdou jak další naučná videa o pyrotechnice, tak další projekty v rámci spolupráce s Asociací českých profesionálních ohňostrojařů.

Spolek již také vyhlašuje novou veřejnou sbírku na příští novoroční ohňostroj. Jestli se bude odpalovat ze stejného místa, rozsah celé show a její téma, pořadatelé zatím nechtějí prozrazovat.

Transparentní účet veřejné sbírky pro pražský novoroční ohňostroj 1.1.2021: 2901748576/2010

Kategorie: ČlánkyTisk

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *