Spolek zachraňuje i příští novoroční ohňostroj!

Publikoval admin v

(Praha 13. ledna 2020) Pražané shlédli na Nový rok jak tradiční velkolepý ohňostroj, tak novinku v podobě oficiálního videomappingu! Velkolepý ohňostroj 1. ledna opět ozářil nebe nad českou metropolí. Spolek Ohňostroj pro Prahu z. s., který ve spolupráci s předchozími organizátory novoročních ohňostrojů celé ohňostrojné představení připravil, nyní ohlašuje další plány a slibuje Pražanům jak další novoroční ohňostroj, tak větší důraz na osvětovou kampaň #NEBUDUSTŘÍLET.

Praha se dočkala novoročního ohňostroje 1. 1. 2020 v 18:00, tak jak jsou Pražané zvyklí. Ohňostroj byl financován spolkem Ohňostroj pro Prahu z. s., který se o zajištění této novoroční show zasadil a na celé akci spolupracoval s realizátory pěti posledních novoročních ohňostrojů v Praze. „Jsme rádi, že jsme spolupráci navázali, protože tak máme k dispozici neuvěřitelné know-how, a i díky tomu jsme dokázali celý projekt dotáhnout před zdárný konec,“ řekl předseda spolku Jan Šaršoun.

Spolek dokázal splnit svůj závazek Pražanům a všem obyvatelům České republiky, když ozářil nebe nad Prahou velkolepým ohňostrojem, který opět připravila společnost MAKALU Fireworks. Dle dostupných údajů sledovalo na předem doporučených místech více jak padesát tisíc diváků. „Množství sledujících bude nejspíše mnohem vyšší, nedokážeme přesně říci, kolik lidí sledovalo ohňostroj například z Petřína či jiných míst. Ohňostroj má oproti videomappingu tu výhodu, že nejde o VIP záležitost těch, kteří dorazí na místo, ale sledovat jej můžete téměř odkudkoli,“ říká Šaršoun. Soudě dle rozporuplných reakcí na videomapping pořádaný městem a záplavu pozitivních ohlasů na ohňostroj, je zcela jasné, jaká akce měla u diváků větší úspěch. Na základě toho a reakce pana primátora, že město se již k ohňostroji vracet nehodlá, tak spolek učinil další důležité rozhodnutí. „Půjdeme do toho znovu, není jiná možnost. Nemůžeme nechat hlavní město bez ohňostroje, dali jsme jasný signál, že ohňostroj k Praze patří, a tak to bude i do budoucna. Vyřizujeme potřebné formality a brzo budou moci všichni lidé opět pomoci zachovat krásnou tradici,“ tak komentoval předseda spolku plány na další pražský novoroční ohňostroj. Dle jeho slov dali všichni diváci ohňostroje najevo to, jak si přejí oslavovat příchod nového roku.

Předseda spolku také potvrdil dřívější prohlášení, že spolek má dlouhodobé cíle a neustává v práci na osvětě o pyrotechnice a své kampani #NEBUDUSTŘÍLET a dodává, že je to nejspíše vůbec poprvé, kdy milovník ohňostrojů chce zároveň snížit množství odpalované pyrotechniky. „Nechceme lidem nic zakazovat, to určitě ne, toho tu bylo dost. Víme, že si to někdo bez toho nejspíš nedokáže představit, s tím asi osobně nemám problém, ale bylo by krásné, kdyby se ti lidé aspoň domluvili v rámci komunit, jako jsou sídliště či SVJ a šli potom tu pyrotechniku odpalovat naráz, na nějaké bezpečné místo. Mohli bychom potom prožít silvestr, kdy bude přes den relativní klid, v nějaký čas se objeví první vlna odpalujících tatínků, kteří chtějí udělat radost dětem, a potom bude do půlnoci zase klidněji.“ Šaršoun také nastínil plány, kdy by chtěl zajistit ještě více přednášek na školách a přidat i přednášky pro veřejnost.

Mimo toho chce prý získat podporu u obchodních řetězců na českém trhu a domluvit omezení prodeje zábavní pyrotechniky. Ideálně jde prý o zrušení prodeje petard a dělobuchů, tedy výrobků, které mají pouze akustický efekt a nemají tak žádný jiný účel než udělat hlasitou ránu. „Petardy a dělobuchy jsou asi tím nejvíce problematickým zbožím. Nejen, že jsou nejvíce oblíbené u teenagerů, kteří s nimi spíš otravují okolí, ale také jde z hlediska nebezpečnosti o nejvíce rizikové výrobky. Samozřejmě tím nejlepším scénářem je úplné upuštění od prodeje zábavní pyrotechniky mimo specializované obchody. V okolních státech a ve Velké Británii se již něco takového povedlo, proč ne u nás,“ upřesňuje plány předseda spolku. V první polovině roku chce spolek dokončit další naučná videa o pyrotechnice a sejít se právě s představiteli obchodních řetězců a navrhnout jim výše uvedené. Otázkou zůstává, zdali budou obchody otevřené takové variantě. Také by rád uspořádal jednu či více přednášek pro veřejnost zaměřených více na bourání mýtů o zábavní pyrotechnice a profesionálních ohňostrojích.

Ve druhé polovině roku by se pak spolek chtěl vrátit na základní i střední školy v další vlně přednášek zaměřených na bezpečné zacházení se zábavní pyrotechnikou. „Mnoho lidí koncept naší kampaně nepochopilo a divilo se, proč tedy vlastně chceme pořádat ohňostroj, když říkáme #NEBUDUSTŘÍLET. Jde o to, aby se umírnilo to amatérské odpalování a pyrotechnika zůstávala co nejvíce v rukou profesionálů, kteří umí udělat skutečně velkolepou show. Navíc děti jsou velmi ohroženou skupinou, přitom by se k nim většina dostupné pyrotechniky ani neměla dostat,“ dodal Šaršoun na závěr.

Kategorie: Tisk

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *