„Zachráníme novoroční ohňostroj!“ zaznělo na zastupitelstvu

Publikoval admin v

(Praha 22. 10. 2019) Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu z. s. spolu s jedním z realizátorů posledních novoročních ohňostrojů dne 17. 10. 2019 interpelovali na ZHMP, aby seznámili primátora, radní a zastupitele se záměrem záchrany novoročního ohňostroje a zároveň se začátkem kampaně za bezpečné odpalování amatérské pyrotechniky veřejností s názvem #NEBUDUSTŘÍLET.

Ze strany předsedy spolku pana Jana Šaršouna byl interpelován opoziční zastupitel Ing. Patrik Nacher, který se k záměru občanské iniciativy za záchranu tradičního ohňostroje již dříve veřejně vyjádřil a při interpelacích přislíbil finanční pomoc. Dále byl interpelován primátor Zdeněk Hřib panem Martinem Peterem, realizátorem posledních pěti novoročních ohňostrojů v Praze. Primátor panu Peterovi nepřislíbil pomoc s realizací ohňostroje ani s kampaní #NEBUDUSTŘÍLET, která má za cíl uklidnit pyrotechnické běsnění na konci roku.

Novoroční ohňostroj v Praze bude! Zachraňme tradice a kulturu naší země!“ důrazně řekl Jan Šaršoun, předseda spolku Ohňostroj pro Prahu z. s. na ZHMP. „Zaznamenali jsme Vaši veřejně vyjádřenou podporu v médiích,“ interpeloval Šaršoun zastupitele Nachera. „Mohl byste nám prozradit formu Vaší podpory?“ dotazoval se zastupitele Šaršoun. Nacher slíbil finanční pomoc a zároveň vyjádřil prosbu k současnému vedení města, aby této občanské iniciativě „neházelo klacky pod nohy“.

Hlavním problémem není kulturní a kultivovaná zábava pro rodiny s dětmi, jakou je profesionální novoroční ohňostroj, ale nebezpečné odpalování pyrotechniky veřejností během silvestrovské noci,“ sdělil ZHMP Martin Peter. „Zde se zaměnily problémy a priority. Profesionální ohňostroj v Praze nebyl z hlediska bezpečnosti ani jeho emisí shledán závadným, byla to právě silvestrovská noc, která dělá profesionálním ohňostrojům špatné jméno.” dodal Peter. Po dotazu Petera, zdali by měl primátor zájem pomoci s kampaní #NEBUDUSTŘÍLET, získal Peter spekulativní neurčitou odpověď. Primátor Hřib si myslí, že by tato iniciativa finálně nesnížila objem lidmi odpalované pyrotechniky.

V současnou chvíli není ani zdaleka jasné, jestli se Pražané vůbec dočkají nějaké oficiální akce ze strany města. Magistrát totiž po nezájmu firem musel znovu vyhlásit tendr na novoroční videomapping. Tentokrát však slevil z podmínek zajištění bezpečnosti akce (zajištění omezení dopravy, osazení dočasných dopravních značek…), a doufá tak ve větší zájem. Otázkou ovšem zůstává, zdali již v současnou chvíli není příliš pozdě.

Kategorie: Tisk

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *