Praha božská – téma novoročního ohňostroje

Publikoval admin v

(Praha 14. listopadu 2019) Pražané o svoji tradiční formu oslav příchodu nového roku nepřijdou! Velkolepý ohňostroj 1. ledna opět ozáří nebe nad českou metropolí, a lidé tak budou mít příležitost důstojně přivítat příchod jubilejního roku 2020. Organizátoři této iniciativy nyní doplňují další informace a my se skutečně máme na co těšit! Spolek Ohňostroj pro Prahu z. s. vyslyšel mnohé prosby a reaguje na výzvu opozičního zastupitele za ANO, Ing. Patrika Nachera, a souhlasil s tím, že neoficiální novoroční ohňostroj bude poctou mistru Karlu Gottovi. Předseda spolku také více objasnil záměr kampaně #NEBUDUSTŘÍLET.

„Jako fanoušek novoročních ohňostrojů jsem založil hnutí pro záchranu našich kulturních tradic a touto akcí bych rád dal každému občanovi pocit, že v tu chvíli nepatří Praha problémům a politice, ale jen lidem samotným, a to je to, o co skutečně jde,“ vysvětluje svůj záměr Jan Šaršoun. „Věřím, že lidé o ohňostroje stojí, a tak financování spolku necháváme pouze na jejich vůli.“ Podle předsedy spolku tak občané nejlépe dají najevo, zdali o takové akce sami stojí. „Vítáme jakoukoliv podporu ze strany veřejnosti a předem za ní děkujeme,“ říká předseda. To, co ohňostrojům dělá špatné jméno, je válka v silvestrovských ulicích, nikoliv kultivovaná zábava pro rodiny s dětmi, kteří každý rok v hojném počtu k ohňostroji dorazí. „Chtěli bychom vyzvat Pražany a obyvatele ČR, aby omezili neřízenou a nebezpečnou formu odpalování pyrotechniky v ulicích v duchu kampaně #NEBUDUSTŘÍLET,“ nabádá Šaršoun.

Předseda spolku tak nakousl ožehavé téma odpalování pyrotechniky na závěr roku, které je mnohými vnímáno negativně. Dle předsedy leží problém právě v tomto odpalování, které má ovšem s krásou profesionálního ohňostroje pramálo společného. „Lidé zaměňují dvě různé věci a na profesionální ohňostroj vztahují problematiku vycházející z nadměrného a neřízeného odpalování pyrotechniky. Ty řízené ohňostroje mají ovšem zcela minimální, takřka žádný dopad,“ říká Šaršoun a dodává, že je to nejspíše vůbec poprvé, kdy milovník ohňostrojů chce zároveň snížit množství odpalované pyrotechniky. Nechceme lidem nic zakazovat, to určitě ne, toho tu bylo dost. Víme, že si to někdo bez toho nejspíš nedokáže představit, s tím asi osobně nemám problém, ale bylo by krásné, kdyby se ti lidé aspoň domluvili v rámci komunit, jako jsou sídliště či SVJ a šli potom tu pyrotechniku odpalovat naráz, na nějaké bezpečné místo. Mohli bychom potom prožít silvestr, kdy bude přes den relativní klid, v nějaký čas se objeví první vlna odpalujících tatínků, které chtějí udělat radost dětem, a potom bude do půlnoci zase klidněji.“ Spolek tak mimo záchrany ohňostroje připravuje v rámci této kampaně i přednášky jak pro veřejnost, tak i na školách, a také již uveřejnil první video o zábavní pyrotechnice s důrazem na možná nebezpečí. Tento aspekt totiž podle předsedy nikdo před silvestrem neřeší a až po silvestru je ukazováno, jak může být pyrotechnika při nevhodném zacházení nebezpečná. Šaršoun se nechal slyšet, že touto kampaní dělají reálně pro uklidnění více než hlavní město. Od stolu prý zrušit ohňostroj umí každý.

A jaké bude téma ohňostroje? „Několik lidí nás již kontaktovalo s nápadem, zdali bychom nechtěli ohňostroj věnovat mistru Karlu Gottovi. Přemýšleli jsme nad tím, a i když jsme relativně mladá generace, písně pana Gotta si někdy také pustíme a není pochyb o tom, že to byl skutečný mistr. Sami jsme tedy o této variantě uvažovali. Báli jsme se ovšem, že by to mohlo být veřejností špatně pochopeno, a proto jsme stále váhali. Až výzva pana Nachera nám dodala potřebnou jistotu, že je to dobrý nápad,“ říká Šaršoun. Pan Ing. Patrik Nacher, zastupitel za ANO, totiž spolek kontaktoval a navrhl věnovat ohňostroj právě mistrovi. Svoji výzvu prezentoval i na své facebookové stránce s odkazem na článek o ohňostroji: „Sice už se to od chvíle, co vyšel tenhle článek, trochu pohnulo, ale pořád tam je jen cca 43 tisíc. A reálně hrozí, že ohňostroj nebude… Takže jsem se domluvil s několika dalšími pražskými zastupiteli za ANO, že sbírku podpoříme.  A navíc navrhnu organizátorům, aby ho věnovali Karlu Gottovi. Mistr si to zaslouží!“

„Konečné téma jsme ještě konzultovali i s realizátory posledních pěti novoročních ohňostrojů, zdali si na to i oni troufnou a takový ohňostroj dokáží dát dohromady. S panem Peterem a MAKALU Fireworks na záchraně ohňostroje spolupracujeme od první chvíle, kdy pan Hřib oznámil, že jej hodlá nahradit videomappingem. Jsme rádi, že jsme spolupráci navázali, protože tak máme k dispozici neuvěřitelné know-how a jen díky tomu jsme dokázali vymyslet celý novoroční ohňostroj tak, aby do toho město nemohlo zasáhnout, i když dle posledních vyjádření pana primátora se toho nejspíš ani nemusíme bát,“ říká Šaršoun a dodává, že i realizátoři s nápadem věnovat ohňostroj panu Gottovi souhlasí a takový ohňostroj připraví.

Kategorie: Tisk

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *