Novoroční ohňostroj v Praze bude!

Publikoval admin v

(Praha 15. října 2019) Pražané o svoji tradiční formu oslav příchodu nového roku nepřijdou! Velkolepý ohňostroj 1. ledna opět ozáří nebe nad českou metropolí, a lidé tak budou mít příležitost důstojně přivítat příchod jubilejního roku 2020. Další detaily budou odtajněny na začátku prosince. Pro zachování této tradice se rozhodli realizátoři minulých ročníků ohňostrojů společně se spolkem Ohňostroj pro Prahu z. s., kteří chtějí několik desítek let trvající pražskou, ale i světovou tradici zachovat. Zároveň startuje kampaň #NEBUDUSTŘÍLET jako prevence nekontrolovaného amatérského odpalování pyrotechniky.

„Ohňostroje tu byly, jsou a budou,“ prohlašuje Martin Peter, designer a choreograf posledních pěti ročníků ohňostrojů v Praze. „Už za dob Rudolfa II. jsme byli skutečnou evropskou kolébkou ohňostrojů a pražské ohňostroje spojovaly lidi po mnoho desetiletí napříč historií,“ dodává Peter. Dle svých slov prý nechce nechat zaniknout veřejností oblíbenou kulturní zábavu pouze z rozmarů současného vedení Prahy. „Dostávám stovky dotazů, jak to bude letos s ohňostrojem, a právě podpora našich fanoušků z Prahy a ČR mě přiměla pokusit se zachránit novoroční ohňostroj v Praze,“ říká Martin Peter.

Ohňostroje se historicky odpalovaly z Letenských sadů, z Vítkova, Petřína nebo z hladiny řeky Vltavy a přilákaly stovky tisíc diváků a turistů. Financování pražských ohňostrojů a jejich organizace probíhala v předešlých letech ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. Podle předsedy spolku Ohňostroj pro Prahu z. s., pana Jana Šaršouna, bude ale tentokrát vše jinak.

„Jako fanoušek novoročních ohňostrojů jsem založil hnutí pro záchranu našich kulturních tradic a touto akcí bych rád dal každému občanovi pocit, že v tu chvíli nepatří Praha problémům a politice, ale jen lidem samotným, a to je to, o co skutečně jde,“ vysvětluje svůj záměr Jan Šaršoun. Věřím, že lidé o ohňostroje stojí, a tak financování spolku necháváme pouze na jejich vůli a každý obyvatel Prahy, občan ČR i organizace může přispět na náš transparentní účet jakýmkoliv obnosem.“ Podle předsedy spolku tak občané nejlépe dají najevo, zdali o podobné akce sami stojí. „Vítáme jakoukoliv podporu ze strany veřejnosti a předem za ní děkujeme,“ říká předseda. To, co ohňostrojům dělá špatné jméno, je válka v silvestrovských ulicích, nikoliv kultivovaná zábava pro rodiny s dětmi, kteří každý rok v hojném počtu k ohňostroji dorazí. „Chtěli bychom vyzvat Pražany a obyvatele ČR, aby omezili neřízenou a nebezpečnou formu odpalování pyrotechniky v ulicích v duchu kampaně #NEBUDUSTŘÍLET, kterou rovněž pořádáme v rámci našich činností, a raději podpořili kulturní formu tohoto ohnivého řemesla,“ nabádá Šaršoun.

Příspěvky tak mohou občané posílat na transparentní účet číslo 2301702478/2010, čímž podpoří činnosti spolku.

Jaké místo organizátoři letošního ohňostroje zvolí, si prozatím nechávají jako tajemství. S ohledem na postoj magistrátu by bylo nestrategické prozrazovat více detailů i přesto, že místo a formu události již organizátoři znají.

Podpora veřejnosti a snaha zachovat tradici je naším hnacím motorem. Při přípravách letošního ročníku jsme postupovali podle legálních legislativních možností a jediné, co nás může zastavit, je nepřízeň počasí,“ podotýká s úsměvem Peter. „I přes to jsme obezřetní a rádi vyhovíme vůli lidu se vyslovit a říci, o co občané stojí. Nenapadl nás lepší způsob ‚ankety‘ než formou finančních příspěvků občanů na transparentní účet.“ Tento fakt je podle Petera pro zachování tradice novoročního ohňostroje stěžejní. Přesné místo, velikost ohňostroje, detaily a jeho téma organizátoři prozradí začátkem měsíce prosince. Každý z občanů má možnost se vyjádřit na stránkách www.ohnostrojproprahu.cz, kde budou zveřejňovány aktuální informace k připravované akci. Praha se tak nakonec připojí k světovému formátu oslav příchodu nového roku 2020.

Kategorie: Tisk

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *